RECENZJA: Odległość między tobą a mną - Jennifer E. Smith

15:28

AUTOR: Jennifer E. Smith
TYTUL ORYGINALU: The Geography of You and Me
CYKL:  jednotomowa
STRON: 304
WYDAWNICTWO: Bukowy Las
DATA WYDANIA: 14 czerwca 2017
GATUNEK: Young Adult
NARRACJA: trzecioosobowa
BOHATER: Lucy (16 lat), Owen (17 lat)

CZAS CZYTANIA:  3 dni
MOJA OCENA: ★★★★★★☆☆☆☆

PIERWSZE  ZDANIE:
„Pierwszego września świat pogrążył się w ciemności.”
OPIS:
Owen mieszka w suterenie. Lucy na dwudziestym trzecim piętrze. Ale kiedy podczas fali upałów w Nowym Jorku wysiada prąd, odnajdują się po raz pierwszy: w windzie, która utknęła pomiędzy dziewiątym a dziesiątym piętrem. Oczekując na pomoc, zaczynają ze sobą rozmawiać…
Krótki spędzony wspólnie czas odciska piętno. Choć los rzuca ich do Edynburga i San Francisco, do Pragi i do Portland, nie potrafią strząsnąć z siebie wspomnienia wspólnych chwil. Lucy i Owen doświadczają radości - oraz bólu - pierwszej miłości, a ponieważ sami nie mogą przemierzać świata tam i z powrotem, powierzają to zadanie kartkom pocztowym.
Udając się w osobne podróże w poszukiwaniu domu, przekonują się, że czasem to osoba, a nie miejsce sprawia, że zarzucamy gdzieś kotwicę.

RECENZJA:
W całym Nowym Jorku zapada ciemność. Metro przestaje jeździć, sygnalizacja świetlna nie działa, lody się topią i… windy zacinają. Lucy wraca do apartamentu w wieżowcu, w którym mieszka, a Owen postanawia złamać reguły i wkraść się na jego dach. Ich drogi się krzyżują w windzie, a ciemność i niepokój zmusza ich do rozpoczęcia niezobowiązującej rozmowy. Okazuję się, że niewyobrażalnie szybko znajdują wspólny język. Niestety ich drogi szybko się rozchodzą, ale czy bezpowrotnie?

Owen i Lucy nalezą do dwóch różnych światów. Ona pochodzi z bogatej rodziny i ciągła nieobecność jej rodziców stała się normą, ponieważ praca zmusza ich do nieustannych rozjazdów. Córkę zostawiają samą w Nowym Jorku, gdyż bracia studiują z dala od miasta. Pogodziła się z tym, choć żałuje, że sama nie może podróżować. On niedawno stracił matkę, a ojciec jest w rozsypce. Dom ze zbyt wielką ilością wspomnieć wystawili na sprzedaż i postanowili poszukać szczęścia w Nowym Jorku. To właśnie tam jego tata dostał posadę jako nadzorca w budynku, w którym mieszka Lucy. Jednak życie bywa zmienne – ojciec Lucy dostał awans w Edynburgu, a ojciec Owena został zwolniony. Jedno wyrusza na wschód do Europy, a drugie na zachodnie wybrzeże. Odległość między nimi stale się powiększa... łączą ich tylko pocztówki.

Każde z nich szuka szczęścia w nowym miejscu, ale jak się okazuję to nie jest takie proste. Nie potrafią zapomnieć o sobie nawzajem, co dla mnie było trochę naiwne i dziecinne. Takie zauroczenie bez wyraźnej przyczyny. Według mnie autorka źle do tego podeszła i niebyt umiejętnie ukazała te pierwsze chwile nastolatków. Nie czuć było tego zafascynowania, przez co trudno było w późniejszych rozdziałach zaakceptować tą obustronną tęsknotę.

Poza tym myśli bohaterów cały czas lawirowały wokół tej drugiej połówki, przez co cala reszta poszła w odstawkę , a szkoda, bo Jennifer E. Smith delikatnie zarysowała relację z rodzicami i gdyby pociągnęła ten temat, mogłoby wyjść z tego coś obiecującego. Co więcej czułam deficyt opisów krajobrazów i architektury. „Odległość między tobą a mną” to książka drogi. Bohaterowie prawie cały czas są w ruchu, odwiedzają nowe miejsca, zarówno w Stanach, jak i w Europie, ale nie czuć było tego klimatu. Praga, Paryż, Londyn, San Francisco, a dla mnie równie dobrze mogłoby być jedno i to samo miasto.

Odległość między tobą a mną” nie jest złą książką, ale jest to powieść, którą szybko się czyta i jeszcze szybciej zapomina. Cała historia była dla mnie nieco nawiana i infantylna. Autorka ukazała nastolatków szukających swojego miejsca w świecie, poruszyła temat żałoby oraz problemów materialnych, ale sposób w jaki to zrobiła nie do końca mnie usatysfakcjonował.   

Książka została przeczytana w ramach wyzwania:

0 komentarze