RECENZJA: Kuracja samobójców - Suzanne Young

11:36

AUTOR: Suzanne Young
TYTUL ORYGINALU:  The Treatment
CYKL:  Program #2
STRON: 448
WYDAWNICTWO: Feeria Young
DATA WYDANIA: 13 stycznia 2015
GATUNEK: Dystopia / YA
NARRACJA: pierwszoosobowa
BOHATER: Sloane Barstow

CZAS CZYTANIA:  3 dni
MOJA OCENA: ★★★★★★★☆☆☆

PIERWSZE  ZDANIE:
„W ciągu ostatnich czterech lat fala samobójstw osiągnęła skalę epidemii.”
OPIS:
Sloane i James uciekli przed epidemią i programem, ale nie udało im się uciec przed niebezpieczeństwem. Bo program nie chce o nich zapomnieć…
Teraz, dołączywszy do grupy buntowników, muszą uważać na to, komu mogą zaufać, i znaleźć sposób na obalenie programu i powstrzymanie epidemii. A to jest bardzo trudne, gdy w pamięci mają tyle białych plam. Pomóc im może tylko Kuracja – tajemnicza tabletka, która może przywrócić wspomnienia. Za bardzo wysoką cenę.
I istnieje tylko jedna dawka.

RECENZJA:
Powieść zaczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym skończyła się „Plaga samobójców”. Bohaterom udało się uciec przed Programem, lecz on nie daję za wygraną i nie chcę wypuścić ich ze swych szponów. Rząd zaniepokojony ciągłym wzrostem zachorowań postanawia wdrożyć w życie przymusowe leczenie dla wszystkich nastolatków. Od tej pory nikt nie uchroni się przed uwięzieniem i wykasowaniem wspomnień…

Od tego momentu życie Jamesa i Sloane zamienia w niekończącą się ucieczkę.  Za wszelką cenę chcą obalić Program. Co więcej próbują radzić sobie ze swoją chorobą i starają się odnaleźć w nowej, niezwykle trudnej sytuacji. Zaczynają kolaborować z buntownikami. Aczkolwiek najważniejsze jest to, że nie mogą nikomu zaufać. Każdy może okazać się zdrajcą. ..

Kuracja samobójców” to bardzo dobra kontynuacja. Wprawdzie fabuła na początku powieści jest bardzo spokojna i stonowana. Nie ma zbyt wielu zwrotów akcji. Pierwsza część książki skupia się na głównych bohaterach i ich wewnętrznych rozterkach. Razem próbują dojść do jako takiego porządku ze swoimi wspomnieniami. Dopiero w drugiej połowie akcja rusza z kopyta. Bohaterowie rzucają się w wir walki.

Klimat książki jest bardzo nostalgiczny i nieco depresyjny. Bohaterowie żyją w ciągłym strachu i napięciu. Niejednokrotnie przez ich zachowanie przebija się panika. Tymczasem mi towarzyszyła ciągła obawa o powodzenie ich misji. Od początku ich los nie był mi obojętny i wzbudzał wiele emocji. Autorka niesamowicie płynnie prowadzi akcję. Jej styl jest lekki, powieść czyta się z niekłamaną przyjemnością.

Bohaterowie niewątpliwie są wielkim atutem tej książki. Jeśli chodzi o dobrze znane nam postaci Jamesa i Sloane wyraźnie widzimy ich wewnętrzne rozterki. Zmagania o odzyskanie każdego najmniejszego wspomniana, a przede wszystkim zaangażowanie w walkę o odzyskanie wolności oraz swojego wewnętrznego „ja”. Jednak nie ukrywam, że Sloane irytowała mnie swoim zachowaniem, a dokładnie niezdecydowaniem. Miotała się jak ryba w sieci, sama nie wiedziała czego chcę.
Poza tym osoba Michaela Realm'a jest ukazana bardziej wnikliwie. Dzięki nowelce „Rehabilitacja” widzimy jakie piętno na jego osobowości odcisnął Program.
Pojawia się kilka nowych postaci, które są naprawdę bardzo interesujące. Niewątpliwie najbardziej godną uwagi jest Dallas, dziewczyna z dredami, która ma w sobie wiele sprzeczności i trudno ją rozgryźć.

Jeśli chodzi o samą genezę Programu, to zostało co nieco wyjaśnione. Jednak z niektórymi wątkami autorka poszła na łatwiznę i nie postarała się o logiczne argumenty. Podobało mi się jak zostały ukazane wady Programu oraz jak zostało objaśnione co tak naprawdę skłania młodych ludzi do samobójstw. I co najważniejsze Suzanne Young świetnie ukazała zaślepienie społeczeństwa oraz wolną amerykankę władzy, która czuje się bezprawna.

Kuracja samobójców” to świetna powieść ukazująca świeże podejście do walki z okrutnym systemem. To bardzo udana kontynuacja, która jeszcze bardziej zaostrza apetyt na kolejną część, którą wyczekuję ze straszliwym zniecierpliwieniem.

Cykl „Program”:
2. Kuracja samobójców
3. Lek dla samobójców 

Książka została przeczytana w ramach wyzwania:
 
 
 

0 komentarze