RECENZJA: Niebezpieczne kobiety - George R.R. Martin, Gardner Dozois

12:22

George R.R. Martin, Gardner Dozois "Niebezpieczne kobiety"


Tytuł oryginału:  Dangeorus Women
Liczba stron: 954
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26/01/2015

Moja ocena: ★★★★★
Czas czytania: około 2 miesięcy

OPIS:
Książka wydana pod egidą George’a R.R. Martina i Gardnera Dozois opowiada o niebezpiecznych kobietach. Są wśród nich wojowniczki, przemierzające otchłanie kosmosu kobiety obcych ras, superbohaterki, weteranki wojenne, czarodziejki i buntowniczki, zabójczynie i królowe.
 Książka składa się wyłącznie z premierowych utworów i stanowi bogaty przekrój najpopularniejszych obecnie gatunków. Sam George R.R. Martin napisał minipowieść Księżniczka i królowa opowiadającą o Tańcu Smoków, krwawej wojnie domowej, która rozdarła Westeros dwieście lat przed wydarzeniami opisywanymi w Grze o tron.
 W tomie między innymi: Joe Abercrombie, Brandon Sanderson, Sharon Kay Penman, Jim Butcher, Diana Gabaldon, Carrie Vaughn, Sherrilyn Kenyon.

RECENZJA:

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na trzech autorów tj.: Brandon Sanderson, Joe Abercrombie, George R.R. Martin.  Sądziłam, że w zbiorze tym będą opowiadania wyłącznie fantasy, ale okazało się, że można tu znaleźć również kryminały czy przypowieści historyczne. Może nie przypaść ona do gustu fanom tylko i wyłącznie fantastyki.

Spis opowiadań:
1)Też mi desperado – Joe Abercrombie                
Historia o kobiecie, za której głowę wyznaczona została nagroda. Ścigana jest zarówno przez stróżów prawa, jak i swoich wspólników których okradła. Fajne opowiadanie o tym jak łatwo ścigający może stać się ofiarą, a ścigany oprawcą. Płoszka Południe jest również bohaterką książki „Czerwona kraina”.
Moja ocena: 6/10

2) Moje serce też jest złamane – Megan Abbott
Jest to kryminał obyczajowy. Opowieść o małżeństwie, które zmaga się ze zniknięciem swojej córki. Narratorem jest jej ojciec, który próbuje poradzić sobie z faktem, że jego żona jest główną podejrzaną.
Moja ocena: 5/10

3) Pieśń Nory – Cecelia Holland
Opowiadanie historyczne, osadzone w czasie panowania Henryka II, który został królem Anglii w roku 1154. Akcja przypowieści przedstawia jego losy od roku 1169. Mamy zrelacjonowane jego skomplikowane stosunki z żoną Eleonrorą Akwitańską oraz konflikt z jego dziećmi (pięcioma synami i trzema córkami), którzy byli bardzo ambitni i pragnęli władzy. Synowie zaczęli buntować się przeciwko ojcu.
Moja ocena: 6/10

4) Dłonie, których nie ma – Melinda Sondgrass
Opowiadanie fantasy, którego akcja rozgrywa się w odległej galaktyce. Podporucznik Tracy Belmanor, świeży absolwent akademii woskowej Ligi Solarnej nie jest zadowolony z dyskryminacji osób nie nieleżących do arystokracji, a co za tym idzie swojej osoby. Tylko z tego powodu dostał niższy stopień, co uważa za wielce niesprawiedliwe. Postanawia zatopić swoje smutki w alkoholu. W tym celu wybiera się do obskurnego baru. Spotyka tam mężczyznę imieniem Rohan, który opowiada mu historię, która może wstrząsnąć całą galaktyką.
Moja ocena: 6/10

5) Bombowe laski – Jim Butcher
Jest to opowieść osadzona w świecie z serii o Harrym Drersdenie. Główna bohaterka, Molly jest jego uczennicą i przejęła po nim specjalizację. Zajmuję się zabijaniem na zlecenie. Jej kolejne zadanie polega na znalezieniu zaginionego wampira, Thomasa. Wraz z przyjaciółmi musi udać się do fortecy istot zwanych svartalfachami. Czeka ją wiele niebezpieczeństw, bo nie wszystko wygląda tak jakby tego oczekiwała.
Nie czytałam jeszcze żadnej książki Butchera, dlatego nie za bardzo orientowałam się w tym świecie przeróżnych dziwacznych istot. Według mnie jest to opowiadanie dla osób zagłębionych już nieco w temat.
Moja ocena: 4/10

6) Raisa Stiepanowa – Carrie Vaughn
Historyczne opowiadanie przedstawiające losy młodej kobiety imieniem Raisa. Ambitna pilotka rosyjskiej armii walcząca z nazistami. Za wszelką cenę pragnie zostać asem przestworzy. Nie zważa na niebezpieczeństwa. Lotnictwo to jej życie, nie wyobraża sobie życia poza armią.
Moja ocena: 5/10

7) Zapasy z Jezusem – Joe R. Landale
Historia nastolatka imieniem Marvin. Mieszka on w niebezpiecznej okolicy i zostaję napadnięty  przez kilku zbirów. W jego obronie staje podstarzały mężczyzna, który z czasem zostaję jego mentorem. Chłopak poznaję jego ekscytującą przeszłość. Dowiaduję się, że jest on od czasu młodości zniewolony przez pewną niezwykłą kobietę i nie potrafi się uwolnić spod jej uroku.
Moja ocena: 7/10

8) Sąsiedzi – Megan Lindholm
 Jej to rewelacyjne opowiadanie ukazujące chorobę Alzhaimera. 68-letnia kobieta Sarah żyję w spokojnej okolicy, jednak porządek ten burzy zniknięcie jej koleżanki i sąsiadki Lindy. Częściowe poczucie winy oraz problemy rodzinne doprowadzają do załamania kobiety. A do tego w jej najbliższym otoczeniu zaczynają dziać się osobliwe rzeczy.
Moja ocena: 7/10

9) Wiem, jak je wybrać – Lawrence Block
Najlepiej opisać to opowiadanie jako erotyczne z niewielkimi wątkami kryminalnymi. W przydrożnym barze mężczyzna imieniem Gary poznaje niezwykle atrakcyjną kobietę, która przedstawia się jako Claudia. Podchodzi bezpośrednio do niego. Po pewnym czasie uświadamia on sobie, że nie był to przypadek.
Moja ocena: 3/10

10) Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła – Brandon Sanderson
Opowiadanie tego autora było najbardziej przeze mnie wyczekiwanym.
Bohaterką tej opowieści jest Cisza, prowadząca karczmę, do której zagląda wiele osobników wyjętych spod prawa. Kobieta nie żyje tylko dzięki dochodom z tawerny, ale również inkasuje nagrody za przestępców ściganych listem gończym. A dokładnie za ich trupy. Aby nie zwracać na siebie uwagi karczmarka śledzi swoje cele i zabija je wgłębi lasu. Jednak jest to niesamowicie niebezpieczne. Musi to zrobić bez przelewu krwi, po cichu i nie używając ognia w środku nocy, aby nie zbudzić niebezpieczeństw czyhających w lesie.
Opowiadanie jest ekscytujące. Oryginalne jak wszystko napisane przez Sandersona. Oczywiście nie zawiodłam się.
Moja ocena: 9/10

11) Królowa na wygnaniu – Sharon Kay Penman
Opowiadanie historyczne osadzone w XII wieku. Główną bohaterką jest Konstacja de Hauteville, żona króla Niemiec, Henryka VI. Wraz z mężem postanawia wyruszyć na podbój Sycylii.
Moja ocena: 5/10

12) Dziewczyna w lustrze – Lev Grossman
Główna bohaterka Plum jest liderką Ligi w prestiżowej szkole magii Brakebills, której celem jest pilnowanie ładu i porządku na jej terenie. Wraz z innymi członkiniami postanawia ukarać Whartona, ucznia który ukrywa coś przed Ligą kradnąc wino i używając go w niejasnym celu. Jednak podczas wprowadzania planu w życie w szkole zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy. Grossman znany jest książek o magii m.in. serii „Czarodzieje”. Opowiadanie nie przypadło mi do gustu. Cały czas miałam wrażenie jakby bohaterowie mieli góra po 12 lat (może faktycznie tak było, bo ich wiek nie był podany).
Moja ocena: 4/10

13) Druga arabeska, bardzo powoli – Nancy Kress
Jest to opowiadanie osadzone w apokaliptycznym świecie, w którym doszło do zarazy, przez co większość kobiet stała się bezpłodna. Chore kobiety są bezwartościowe, a zdrowe traktowanie jak przedmioty. Jest to brutalny świat , lecz pomimo bezwzględności, niektórzy próbują znaleźć w nim piękno, spełniać marzenia. Opowiadanie jest dość kontrowersyjne, ale mnie przypadło do gustu.
Moja ocena: 8/10

14) Miasto Łazarz – Diana Rowland
Opowieść osadzona jest w Nowym Orleanie, niedługo po zniszczeniu miasta przez huragan Katrina. Bohaterem jest Danny, skorumpowany policjant. W tracie śledztwa w sprawie morderstwa poznaję piękną kobietę, Delię. Przez całe opowiadanie jest on nieświadomy w co został wplątany.
Moja ocena: 6/10

15) Prawiczki – Diana Gabaldon
Są to losy Jammiego przed wydarzeniami z „Obcej”, zaraz po jego niefortunnym spotkaniu z kapitanem Randallem, podczas którego doznał ciężkich ran. W opowiadaniu tym poznajemy jego przyjaciela Iana, którego mieliśmy okazję spotkać w Obcej. Jako nierozłączni towarzysze przemierzają Francję w poszukiwaniu przygód i zarobku jako najemnicy.
Moja ocena: 6/10

16) Piekło nie zna furii – Sherrilyn Kenyon
Jest to historia paranormalna o duchach. Czwórka przyjaciół dotarła do miejsca, które powszechnie znane jest jako nawiedzone. Cait Irwin nie jest zwykłą dziewczyną. Jest medium. Od początku ten pomysł nie przypadł jej do gustu. Chłopcy Jamie i Brandon próbują wychwycić kamerami, to co niewidzialne dla ludzkich oczu. Siły panujące w Mieście Duchów nieprzychylnie podeszły do pomysłów przyjaciół. To co miało być niezwykłą przygodą, powoli zaczyna zamieniać się w koszmar.
Moja ocena: 4/10

17) Ogłaszając wyrok – S. M. Stirling
Akcja opowiadania osadzona jest w świecie, w którym przestały działać wszelkie maszyny. Człowiek musi sobie radzić bez udogodnień cywilizacji, do których był przyzwyczajony. Aczkolwiek nie wszyscy są w stanie uporać się z tą zmianą. Juniper Mackenzie, główna bohaterka przypowieści jest kobietą, dzięki której panuję sprawiedliwość na ziemiach klanu Mackenzie. Właśnie wyrusza do doliny Willamette (dawniej Oregon), aby wraz z tamtejszymi mieszkańcami osądzić człowieka, który popełnił przestępstwo.
Moja ocena: 6/10

18) Imię Bestii – Sam Sykes
Kalindris jest wojowniczką, łowczynią, żoną wodza plemienia. Ma z min odmienne zdanie, co do wychowywania ich córki. Kobieta wie, że dziecko nie posiada ich umiejętności, nie jest urodzonym myśliwym i tropicielem . Jednak Rokuda za wszelką cenę chce, aby jego córka zastała zaakceptowana w grupie. Jednym sposobem, żeby do tego doszło jest zabicie Bestii grasującej w lesie.
Moja ocena: 8/10

19) Opiekunki – Pat Cadigan
Głównymi bohaterkami przypowieści są siostry Val i Gloria. Jest między nimi duża różnica wieku (piętnaście lat), przez co nie zawsze potrafią się dogadać. Młodsza, Gloria jest ogromną fanką seryjnych morderców. Zatrudnia się jako wolontariuszka w domu opieki, gdzie przebywa ich matka chora na demencję. Charakter Glorii i jej podejrzliwość ujawnia się w pełnej krasie.
Moja ocena: 5/10

20) kłamstwa, które powiedziała mi matka – Caroline Spector
Jest to opowiadanie fantasy. Część ludzi na świecie zyskała niezwykłe umiejętności, dzięki pojawieniu się wirusa dzikiej karty. Jednak zdolności te zależały od szczęśliwego trafu. Człowiek mógł trafić na niezwykle przydatną umiejętność umysłową lub całkowicie bezwartościową mutację fizyczną. Osoby posiadające tą pierwszą są zwani asami, a drugą dżokerami. Główna bohaterka Michelle jest jedną z tych osób, a dokładnie niezwykle silnym asem, znanym i ubóstwianym w całym kraju. Jej talent jest doprawdy niezwykły. Polega na gromadzeniu w ciele tłuszczu, dzięki któremu może wydzielać zabójcze bańki. Jednakże są osoby, które chciałyby wykorzystać jej zdolności dla swoich korzyści.
Ze światem tym może się spotkać w antologii Dzikie Karty i Wieża Asów.
Moja ocena: 7/10

21) Księżniczka i królowa albo czarni i zieloni - George R. R. Martin
Bardzo obszerne opowiadane, pisane w formie kroniki. Bardzo mało dialogów, a dużo opisów. Przedstawia ono historię wojny zwanej Tańcem Smoków, która toczy się przez 2 lata (129 do 131 od Podboju). Niespodziewanie dochodzi do śmierci króla Siedmiu Królestw, Viserysa I Targaryena. Walkę o władzę zaczyna  toczyć ze sobą przyrodnie rodzeństwo - Aegon i Rhaenyra. Dochodzi do konfliktu, który dzieli całe Westeros. Jak to u Martina nie brakuję tutaj zdrad, kłamstw, morderstw i podstępów. Mamy też wiele smoków, które w tych latach nie są jeszcze tak rzadkie jak w Pieśni Lodu i Ognia.
Moja ocena: 6/10

Trudno ocenić książkę składającą się z wielu dzieł. Postanowiłam ocenić każde opowiadanie osobno, wynik zsumować i podzielić przez liczbę opowiadań. Stąd moja ocena.
Do tej pory nie czytałam żadnych zbiorów opowiadań. Po lekturze „Niebezpiecznych kobiet” nie wiem czy sięgnę po jakąś inną antologię. Wiele z nich po prostu nie przypadło mi do gustu. Aczkolwiek na pewno nie żałuję spędzonych chwil nad książką. Dla tych kilku naprawdę dobrych opowiadań było warto.

1 komentarze

  1. Problem ze zbiorami opowiadań jest taki że każde ma inny poziom. Osobiście nie przepadam za zbiorami opowiadań różnych autorów i myślę że po ten też raczej nie sięgne.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń