RECENZJA: Ten jeden dzień - Gayle Forman

15:05

TYTUL ORYGINALU: Just One Day
CYKL: Ten jeden dzień #1
STRON: 384
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
DATA WYDANIA: 1 lipca 2015
GATUNEK: romans/NA
NARRACJA: pierwszoosobowa - Allyson

CZAS CZYTANIA: 2 dni
MOJA OCENA: ★★★★★★★☆☆☆


PIERWSZE  ZDANIE:
„A jeśli Szekspir się mylił?”
OPIS:
Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Okazuje się jednak, że wystarczy jeden dzień, a wszystko może się zmienić. Ostatniego dnia swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Willem rożni się Allyson pod każdym względem. Kiedy jednak namawia ją, aby zmieniła swoje plany i pojechała z nim do Paryża, Allyson się zgadza... Ta spontaniczna, nietypowa dla niej decyzja rozpocznie dzień pełen ryzyka i romansu, wyzwolenia i intymności. Nadchodzące 24 godziny mogą zmienić życie Allyson na dobre...

Jest to moje pierwsze spotkanie z Gayle Forman. Nie miałam okazji przeczytać „Zostań, jeśli kochasz”, gdyż zanim dostałam taką szansę, poznałam zakończenie tej książki, przez co zrezygnowałam z przyjrzenia się bliżej tamtej historii. Co ciekawe, jeśli chodzi o „Ten jeden dzień”, postanowiłam nie czytać nawet opisu powieści i sięgnąć po nią jak najszybciej.

Allyson to osiemnastoletnia dziewczyna, absolwenta szkoły średniej. W nagrodę za wspaniałe wyniki w nauce rodzice postanawiają zafundować jej podróż po Europie. Tak więc wraz z najlepszą przyjaciółką, Melanie wyrusza na podbój starego lądu. W ostatni dzień wycieczki dziewczyna poznaję przystojnego Holendra, który niespodziewanie proponuję jej jednodniową wycieczkę do Paryża. Zwiedzenie stolicy Francji zawsze było ogromnym marzeniem Allyson. Po zastanowieniu postanawia się zgodzić. Właśnie tak zaczyna się przygoda jej życia, niezapomniane doznania oraz odkrywanie własnej tożsamości.  Dotąd uporządkowany świat dziewczyny zostaję zachwiany. Budzą się w niej nieznane przedtem uczucia. Zachłystuję się wolnością i postanawia jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę z Willem.

Postacie są naprawdę dobrze wykreowane. Na kartach powieści śledzimy transformację jaka zachodzi w Allyson.  Początkowo stłamszona przez rodziców, przyćmiona przez przyjaciółkę, przeistacza się w pewną siebie, zdecydowaną kobietę. Wdzięk mężczyzny, jego nieokrzesane usposobienie powoduję, że dziewczyna łapię wiatr w żagle. 
Natomiast Willem jest głodny przygód, żyje chwilą, ma buntowniczą duszę. Jest również zamknięty w sobie i niezwykle skryty. Posiada tajemnice, których nie planuję zdradzać. Niewiele poznajemy faktów z jego życia.  Szansę aby poznać historię z jego perspektywy będziemy mieli w tomie drugim, gdzie z pewnością  zostaną ujawnione wszystkie tajemnice.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza zatytułowana „Jeden dzień”, gdzie główną rolę odgrywa Paryż. Wraz z bohaterami poznajemy jego zawiłe uliczki. Gayle Forman nie przedstawia nam miasta od strony, którą wszyscy znamy, tylko od tej rzadziej uczęszczanej przez turystów.  Można poczuć magię tych miejsc, które tworzą unikatowy klimat książki. Na tle tego zapierającego dech miasta jesteśmy świadkami rozwoju przyjaźni i romantycznego uczucia między bohaterami.
W drugiej części „Jeden rok” śledzimy losy Allyson po powrocie z wycieczki. Jej życie na uczelni w Bostonie. W tym właśnie czasie dokładniej poznajemy jej rodziców. Zaznajamiamy się z jej nieprzyjemną, pogmatwaną relacją z matką. Mamy również okazję poznać jej nowego przyjaciela, Dee, z którym nawiązuję kontakt na zajęciach z Szekspira.

Historia miłosna jest jedynie jednym z wielu wątków poruszonych w powieści. Książka traktuję przede wszystkim o poszukiwaniu siebie, skomplikowanych relacjach z rodziną, tęsknocie, stracie, , dogasającej przyjaźni i rodzeniu się nowej,  niesamowitych przypadkach losu, ludzkich pragnieniach, dążeniu do celu, realizowaniu swoich marzeń, a przede wszystkim o walce z własnymi słabościami. Jest to emocjonująca, ciepła, błyskotliwa i przede wszystkim życiowa powieść.

Styl autorki jest niezwykle lekki i hipnotyzujący. Każda strona wyzwala w czytelniku silne uczucia. Powieść uzmysławia nam ile jeden dzień może zmienić w naszym życiu, ile możemy zyskać, ale i stracić. Z niecierpliwością oczekiwałam kulminacji tej powieści. Jednak, gdy w końcu do tego doszło odczułam niedosyt, który mam nadzieję zaspokoić sięgając po drugi tom.

8 komentarze

 1. Zaraziłam się do autorki czytając "Zostań, jeśli kochasz" i raczej po następne jej dzieło nie sięgnę. Nawet okładka nie przyciąga uwagi, co innego oryginalna *.*

  http://zaczarowana-me.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam specjalnie zainteresowana twórczością tej autorki, ale... zaintrygowałaś mnie. Lubię książki o poszukiwaniu siebie, a kiedy tylko użyłaś w stosunku do tej powieści słowa: ,,ciepła" pomyślałam, że to coś dla mnie ;)
  Pozdrawiam
  www.kaniafrania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na razie przeczytałam jedynie ''Zostań, jeśli kochasz'' oraz ''Wróć, jeśli pamiętasz'' tej autorki. Do ''Ten jeden dzień'' cięgnie mnie w większości przez wzgląd na to, że akcja dzieje się w Paryżu ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na razie przeczytałam tylko "Zostań jeśli kochasz" i to jeszcze pod starym tytułem "Jeśli zostanę". Podobała mi się ta książka i chcę sięgnąć po kolejne jej książki. Mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję do tego :)

  RosePerdu Books

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się właśnie nad sięgnięciem po książki tej autorki, ale jakoś nie mam motywacji. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z twórczością tej autorki miałam już okazję się spotkać, czytając "Zostań jeśli kochasz". Mimo, że książka niezbyt przypadła mi do gustu, to i tak mam w planach przeczytać inne jej dzieła, w tym "Ten jeden dzień" ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio co raz częściej zastanawiam się czy nie sięgnąć po tą lekturę :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Może kiedyś się skuszę nie mówię nie :)

  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń